در حال فراخوانی آگهی های بیشتر ...
درج آگهی در سامانه 118ejob.ir کاملا رایگان بوده و آگهی های ویژه دارای امکانات خاصی از قبیل نمایش بیشتر خواهد بود که باعث میشود در موتورهای جستجو نیز در نتیجه های بالاتری قرار خواهد گرفت

118 ایجاب | سامانه ثبت الکترونیکی مشاغل کشور

مجتمع آبدرمانی ایستی سو در سلماس

مجتمع آبدرمانی ایستی سو در سلماس

  • خدمات متفرقه
  • 09143419466
  •    آذربایجان غربی سلماس
  • سلماس، کیلومتر 25 جاده ارومیه، روستای آب گرم

مجتمع آبدرمانی ایستی سو در سلماس

مجتمع آب درمانی آبگرم ایستی سو در محیطی امن و آرام و کاملا بهداشتی  آماده ارائه خدمات به همشهریان و مهمانان گرامی میباشد آبگرم طبیعی ایستی سو از دل کوه های سلماس با سابقه ای دیرینه به قدمت تاریخ این دیار آبگرم ایستی سو پیشینه بسیار دوری دارد که شاید احداث روستا در این منطقه به صدها سال قبل برگردد.

ابودلف مسعر بن مهلهل جغرافیدان و جهانگرد عرب به سال ۳۴۱ ه. ق. از چشمه‌ای به نام زراوند در سلماس نام می برد که دارای خواص درمانی متعددی است ولی انکار دچار اغراق گویی میشود چنانکه مینویسد: «این دریاچه (یعنی دریاچه ارومیه) از یک سو به نقطه‌ای میرسد که دره گر (شاید دره کُرد درست است) نام دارد در آن جا در جهت سلماس چشمه‌ای معدنی عالی و خوب و کم خطر و پر فایده موجود است . این چشمه زاروند نام دارد و همه مردم بر آنند که بهترین آب معدنی جهان در آن وجود دارد و شوره زاروندی نیز متعلق به آن جاست که احتمال دارد این همان چشمه مورد نظر ابودلف در روستای « ایستی سو » یا آبگرم در فاصله ۳۰ کیلومتری بر سر راه سلماس به ارومیه در نزدیکی گردنه قوشچی قرار گرفته و امروز هم کمابیش مورد استفاده است .

یاقوت حموی جهانگرد عرب صاحب کتاب معجم البلدان به سال ۶۳۸ ه. ق. مینویسد : «زراوند، به فتح اول و چهارم و نون ساکن که بدان متصل است نام ناحیه ایست بر کنار دریاچه ارومیه که آب آن خصایص طبی دارد و برای امراض جلدی نافع است » در اینجا نیز نکته جالب توجه اینست که یاقوت « نام آب معدنی ناحیه را که دارای خاصیت طبی است» زاروند نام میبرد.

همزمان با یاقوت حموی که در قرن هفتم ه. ق. از سلماس دیدن کرده جهانگرد دیگری بنام «ذکریا محمد بن محمودبن قزوینی (۶۸۰- ۶۰۰)» صاحب کتاب « آثار البلاد و اخبار العباد) از منطقه سلماس دیدار کرده او در سفر نامه خود بصورت شفاف می نویسد : « در اطراف سلماس گرم آبی است که اگر بیمار جذامی در آن آب تنی کند شفا یابد »

اما عادی ترین و رایج ترین توصیف را در گزارش ذکریای قزوینی که در قرن هفتم و هم زمان با عصر دیدار یاقوت حموی به سلماس آمده (۶۰۰-۶۸۰) میخوانیم که در سلماس نیز مردم آن را تجربه کرده‌اند قزوینی مینویسد:«سلماس شهریست میان ارومیه و تبریز، در اطراف سلماس گرم آبی است، اگر بیماری جذامی در آن آب تنی کند شفا یابد. شنیده‌ام مردی از شهر موصل مبتلا به جذام خود را در آن شسته بعد سالم و تندرست برگشته است که ما عقیده داریم برنگشته و در همان جا مدفون است.

از مجتمع ایستی سو و جاذبه های دیدنی این منطقه دیدن فرمایید

منتظر قدوم سبزتان هستیم.

به مدیریت: شیخ زاده

شماره تماس:

۰۹۱۴۳۴۱۹۴۶۶

 ۰۹۱۴۵۲۰۹۰۲۰ 

مجتمع آبدرمانی ایستی سو در سلماس

هیچ دیدگاهی برای این آگهی ثبت نشده است

اولین دیدگاه را شما برای این آگهی ثبت کنید

جهت ارسال دیدگاه باید وارد حساب کاربری خود شوید

  ثبت آگهی رایگان
ankara evden eve nakliyat